Jak sprawdzić samochód przed zakupem?

Giełda samochodowa

Decydując się na zakup samochodu używanego musimy pamiętać o kilku bardzo istotnych kwestiach. Samochód, który kupujemy na rynku wtórnym musi zostać bardzo dokładnie sprawdzony. Jak to zrobić dobrze? Na co dokładnie musimy zwrócić uwagę? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie Państwo w poniższym artykule.

Po pierwsze – wiarygodność sprzedającego

Jedną z ważniejszych przesłanek do podjęcia decyzji dotyczącej zakupu auta używanego jest wiarygodność sprzedawcy. Samochody używane pochodzące od autoryzowanych dilerów czy dużych renomowanych firm handlujących autami prawie na pewno będą miały legalne pochodzenie. Bez problemu będziemy mogli odbyć jazdę próbną i wykonać przegląd techniczny. W przypadku mniejszych sprzedawców bardzo często jazda próbna jest niemożliwa z powodu braku rejestracji pojazdu (auta sprowadzone). Sprzedawcy zniechęcają do wykonywania przeglądu technicznego, kwestionują oceny osób sprawdzających auto przed zakupem. Zdarza się, że drobni handlarze proponują nam zakup auta od osoby zagranicznej a wszelkie czynności importowe oraz opłaty cedują na kupującego, co jest przestępstwem.
Jeżeli kupujemy auto od osoby prywatnej, to najlepiej od pierwszego właściciela.

Po drugie – samochód z polskiej dystrybucji czy sprowadzony

Zanim sprawdzimy auto przed zakupem warto rozważyć, czy samochód będzie z polskiej dystrybucji czy sprowadzony. Motolustrator swoim klientom zdecydowanie poleca auta pochodzące z kraju, ze względu na łatwe sprawdzenie legalności pojazdu oraz historii serwisowej. Decydując się na auto sprowadzone musimy mieć świadomość, że często nieuczciwi importerzy zaniżają przebiegi, fałszują książki serwisowe oraz ukrywają, że auto jest po wypadku.

Po trzecie - numer VIN

Sprawdzenie numeru VIN jest ważne przy dokładnym sprawdzeniu auta używanego przed zakupem. Stosując różnego rodzaju dekodery VIN (serwisy płatne i bezpłatne), które dostępne są w internecie możemy dowiedzieć się o wyposażeniu auta, czy samochód nie jest kradziony, odnotowanych szkodach, zarejestrowanych przebiegach. Często dostępne są zdjęcia po kolizjach. W przypadku aut pochodzących z kraju warto zajrzeć na stronę historiapojazdu.gov.pl. Serwis ten zawiera informacje z CEPIK.

Po czwarte – sprawdzenie stanu technicznego oraz dokumentacji

Dokładne sprawdzenie przed zakupem auta z rynku wtórnego, to przede wszystkim weryfikacja stanu technicznego, przebiegu i dokumentacji. Stan techniczny oraz sprawdzenie pod kątem udziału auta w wypadku jest decydującym czynnikiem wpływającym na cenę bądź dyskwalifikującym pojazd. Dobry stan techniczny uwiarygadnia niski przebieg samochodu. Pełna dokumentacja określająca historię przeglądów oraz napraw jest pożądana przy kupnie używanego auta.

Kontakt

Grzegorz Dąbrowski
E-mail:biuro@motolustrator.pl
Telefon: 601 209 240